Značenje imena Dragica

Dragica je žensko ime, zastupljeno je najviše u Hrvatskoj i gotovo je sključivo hrvatsko. Ime je jedno od najčešćih imena (među prvih sto) u Hrvatskoj, gde danas živi preko trideset hiljada imenjakinja po imenu Dragica. Ime Dragica bilo je najpopularnije od 1930. do 1939. godine.

Najpopularnija godina za ovo ime bila je 1930. Najmanje je bilo popularno u periodu od 1995. do 2006. Ime Dragica relativno je češće na severu države.

Advertisements

Većina osoba sa imenom Dragica živi u sledećim gradovima i opštinama: Zagreb (preko pet hiljada), Split (preko pet stotina), Rijeka (preko pet stotina).

Prema navedenim teorijama o poreklu imena, Dragica u prenesenom značenju može da predstavlja „one koji su dragi“; „One žene koje su ljubazne i nežne“; „Onu decu koju roditelji već dugo žele“; „Dragi i u svemu posebni ljudi“; „Drage i nežne devojke“.

Poznate ličnosti sa imenom Dragica

Dragica Končar – NACIONALNA HEROINA JUGOSLAVIJE

(Jošan kod Udbine, 1. januara 1915 – Zagreb, 21. avgusta 1942), bila je učesnik Narodnooslobodilačke borbe i narodna heroina Jugoslavije. Rođena je 1. januara 1915. godine u selu Jošana, nadomak Udbine. Njeni roditelji, Jelena i Nikola Stojić, bili su najbogatiji seljaci u dolini Krbave.

Advertisements

Po završetku osnovne škole u ​​selu i četiri razreda gimnazije u Korenici, školovanje je nastavila u srednjoj školi u Gospiću, ali bez uspeha.

Posle toga roditelji su je poslali u Zagreb, gde se prvo zaposlila kao poštarska službenica, zatim kao radnica u fabrici papira i papirnih kesa u „Jugoslovenskom akcionarskom društvu „ Bates “, a od oktobra 1935. kao službenica u automehaničarskoj radionici Stjepan Krušnjak, avgusta 1937. godine bila je zaposlena u Siemensu, u odeljenju za električne motore.

Dragica Radosavljević Cakana – PEVAČICA

(Kosovska Mitrovica, 17. novembar 1957) je srpska pevačica narodne, izvorne i folk muzike. Njene pesme su dobro poznate: Žubor voda žuborila, Hej, draga, draga, Osećam, Evo me ponovo, Ovde, Umreću, Draga, Ledenica, Lepa kao Bog, verujem, dobro ću se provesti večeras, bela haljina.

Dragica Nikolić – PRVA DAMA SRBIJE

Advertisements

Dragica Nikolić rođena je 26. aprila 1955. godine u Kragujevcu. Njeno devojačko prezime je Ninković. Nakon udaje za Tomislava Nikolića u Trebinju, rodila je dva sina, Radomira i Branislava. Ima i petoro unučadi.

U periodu od 1975. do 2003. godine radila je u fabrici automobila Zastava u Kragujevcu. Zajedno sa suprugom preselila se u Beograd 2005. Postala je prva dama Srbije nakon republičkih izbora 2012. Osnivač je i rukovodilac Fondacije Dragica Nikolić, čija je glavna uloga promocija nataliteta u Republici Srbiji.

Dragica Đurić – RUKOMETAŠICA

(rođena 26. marta 1963. u Šapcu, Srbija, SFR Jugoslavija) ​​je bivša srpsko-jugoslovenska rukometašica koja je igrala za reprezentaciju Jugoslavije i reprezentaciju Srbije i Crne Gore. Postala je glavni trener ženske reprezentacije Srbije od februara 2016.

Pre toga je bila trener golmana u nacionalnom timu, i menadžer ženske reprezentacije Srbije. Đurić je bila član reprezentacije Jugoslavije koja je osvojila zlatnu medalju na Letnjim olimpijskim igrama 1984. godine.

Advertisements

Tada je odigrala jedan meč kao golman. Četiri godine kasnije, bila je deo jugoslovenskog tima koji je na Letnjim olimpijskim igrama 1988. završio na četvrtom mestu. Ovaj put svih pet mečeva odigrala je kao golman.

Dragica Kresoja – RUKOMETAŠICA

(rođena 13. avgusta 1986) je makedonska rukometašica. Kresoja je srpskog porekla, a makedonsko državljanstvo dobila je 2007. godine.

Prethodno je igrala za tim Srbije i Crne Gore na Mediteranskim igrama 2005. godine, gde je igrala za žensku rukometnu reprezentaciju Makedonije na Svetskom prvenstvu u rukometu za žene u Francuskoj 2007. godine.

Debitovala je za Makedoniju 2008. godine, kada je njena zemlja bila domaćin Evropskog prvenstva u rukometu za žene iste godine.

Advertisements

Dragica Miličković – RUKOMETAŠICA

(rođena 7. maja 1974) je bivša rukometašica Crne Gore. Sa rukometnom reprezentacijom Savezne Republike Jugoslavije osvojila je bronzanu medalju na Svetskom kupu u Italiji 2001. godine. U klupskoj karijeri igrala je za Budućnost. Počasni je sportista Crne Gore.

Dragica Pravica – NACIONALNI HEROJ

(Bijelač, kod Trebinja, 28. oktobra 1919 – Mađari, kod Trebinja, 27. juna 1942) bila je revolucionarka, učesnica Narodnooslobodilačke borbe i nacionalni heroj Jugoslavije. Kao srednjoškolka u Dubrovniku postala je član ilegalne Lige Komunističke omladine, a od 1938. bila je član Sreskog komiteta KPJ za Trebinje. Bila je politički aktivna među studentima i omladinom u selima iz okoline Trebinja.

Tokom studija na Filozofskom fakultetu u Beogradu pripadala je revolucionarnom studentskom pokretu i aktivno radila u studentskim udruženjima. Član ilegalne Komunističke partije postala je 1940. Nakon okupacije Jugoslavije vratila se u domovinu 1941. godine i bila jedan od organizatora pobune u južnoj Hercegovini.

Advertisements

Tokom 1941. i prve polovine 1942. godine bila je na različitim odgovornim partijskim funkcijama – bila je član i sekretar Okružnog komiteta SKOJ-a za Trebinje, sekretar Okružnog komiteta SKOJ-a, član Okružnog komiteta SKOJ-a za Hercegovinu i sekretar okružnog komiteta KPJ za istočnu Hercegovinu. Za narodnog heroja proglašena je među prvim borcima Nacionalne Odlobodilačke Armije i JNA, 8. juna 1945.

Dragica Palaversa Mijač – RUKOMETAŠICA

(Stanišić, Sombor, 8. oktobra 1953 – Split, 31. jula 2014) je bivši hrvatski rukometaš. Ona je najbolja rukometašica Splita u istoriji. Igrala je za splitsku Nadu; klub je nekoliko puta menjao ime: zvao se Nada, Dalmanada i Dalma. Igrala je rukomet 19 godina.

Najbolji je strelac Nade svih vremena sa 2037 golova. Kao deo bivše jugoslovenske ženske rukometne reprezentacije osvojila je zlatnu medalju na Svetskom kupu 1973. godine, srebrnu medalju na Svetskom kupu 1971. godine i učestvovala na još dva svetska kupa, gde je bila peta (1975) i četvrta (1978).

Bila je kapetan. Igrala je na Mediteranskim igrama 1979. u Splitu, gde je osvojila zlato. Veliki klupski uspeh postigla je 1984. sa splitskom Dalmom, osvojivši Kup pobednika kupova.

Advertisements

Nakon prestanka igranja, nekoliko godina radila je kao trener u Dalmaciji. Najveći uspeh postigla je u sezoni 2003/04. kada je sa Dalmom osvojila drugo mesto u prvenstvu Hrvatske. Odigrala je 145 utakmica za nacionalni tim (137 prema drugim izvorima).

Dragica Krog Radoš – POZORIŠNA GLUMICA

(Zagreb, 1918 – Burlingame, Kalifornija, 26. maja 2015) je hrvatska pozorišna glumica, filantrop i subret. U pozorištu je bila od svoje pete godine. Prvo je bila u crvenom udruženju župe svete Marke Mladi junaci msgr. Rittiga. Nastupala je u Pozorištu lutaka u Zrinjevcu.

U dvanaestoj godini bila je na sceni zagrebačkog HNK kao statističarka u predstavama i  pevačica u dečjem horu u operama i operetama. Njena prva značajna uloga bila je u dubrovačkoj trilogiji koju je priredila Gavella. Odigrala je ulogu Škampa.

Učila ju je Marija Ružička Strozzi. Dve godine je pohađala Trgovačku akademiju, nakon čega se posvetila pozorištu. Nastupala je u operi i drami.

Advertisements

Nezadovoljna svojim statusom, odlučila je da glumi u sarajevskom Narodnom pozorištu. Godine 1938. otišla je u Sarajevo, ali je odbila da tamo glumi, jer ju je upravnik Milan Janjušević uslovio da potpiše ugovor kojim će da se obaveže o promeni vere i prelasku u pravoslavlje.

Ko je Dragica?

Prema brojnim numerološkim tumačenjima, „srećan broj“ za ljude sa imenom Dragica je broj četiri. Sve osobe sa ovim „numerološkim aspektom“ su vrlo sumnjičave i oprezne, veruju u sopstvenu logiku i instinkte i ne upuštaju se u ishitrene odluke ili reakcije, pa kada ih čovek tek upozna, može ih smatrati sporim, lenjim ili preterano povučenim, jer one i ostavljaju takav utisak na svoje okruženje.

Suprotno svemu navedenom, žene kojima je Dragica lično ime uvek su veoma bistre; snalažljive su, razborite i promišljene, i one nikada ništa ne prepuštaju slučaju i uvek „stanu na noge“.

Žene sa imenom Dragica su vrlo kreativne, ali pre svega su vrlo trezvene osobe, pa ih ni na koji način ne mogu ometati maštanja ili sanjarenje, jer vole da deluju prilično razborito i da ulože trud i rad da bi postigle dobre rezultate.

Osobe sa ovim ličnim imenom, takođe uopšte ne veruju u okultno i magično i nisu sklone „verovanju“ u sudbinu ili „dobru i lošu sreću“, jer su vrlo inteligentne i sve objašnjavaju na „naučnoj“ osnovi.

Advertisements

Žene sa ličnim imenom Dragica vrlo su sposobne i uporne i na kraju uspevaju da ostvare sve svoje ciljeve, bilo da je u pitanju profesionalni, bilo da je u pitanju privatni život.

Veoma slatka i simpatična dama. Voli da se druži, ali je izbirljiva sa kim se druži i koga ima u blizini. Voli da kuva, čisti i održava sve uredno. Deca vole  Dragicu! Ako šetate sa bebom, nemojte se iznenaditi ako se beba nasmeši nekoj Dragici. One su kao neki anđeli. Dragice su slatke mame.

PODELITE ILI POŠALJITE PRIJATELJIMA
Advertisements

Leave a Comment