Značenje imena Toma

U evropskoj i asirskoj upotrebi, ime Toma je poreklom iz aramejskog “t’om’a”, što znači “blizanac”. Na ruskom jeziku, Toma je skraćenica od muškog imena Avtonom.

To je takođe žensko ime, što znači „palma“, izvedeno iz Tamar, što je hebrejsko biblijsko ime. U Japanu je to muško ime koje nije povezano sa Biblijom niti sa evropskim značenjem imena „Toma“.

Advertisements

Poznate ličnosti sa imenom Toma

Toma Bebić – MUZIČAR I UMETNIK

(6. novembar 1935. – 4. februar 1990. godine) je bio hrvatski multidisciplinarni umetnik: muzičar, pisac, glumac, slikar i pesnik. Tokom svog života radio je kao mornarički oficir, policijski inspektor i novinar „Nedjeljne Dalmacije“ i „Vjesnika“. Objavio je šest knjiga aforizama, nekoliko knjiga poezije i jednu dečju slikovnicu.

Knjiga aforizama “Volite se, ljudožderi” objavljena je nakon njegove smrti iz njegovih neobjavljenih knjiga, rukopisa i tonskih zapisa. Njegovi albumi uključuju “Volite se ljudožderi” (1975.) i “Oya noya” (1980.).

Njegova poznata pesma je „Tu tu auto vrag ti piz odni“ (Honk Honk Car, May the Devil Take You Away) gde kritikuje automobile zbog zagađenja vazduha i stvaranja toliko buke da ne može da čuje sopstvene misli. Njegovo pesničko delo akademski je ocenila hrvatska komparatistka, Helena Peričić. Preminuo je od raka pluća u Splitu 1990.

Advertisements

Toma Karagiu – GLUMAC

(21. avgust 1925. – 4. mart 1977. godine) je bio rumunski pozorišni, televizijski i filmski glumac grčkog porekla. Rođen je u aromunskoj porodici iz grčkog sela Črupista (od 1926. preimenovano u Argos Orestiko) u regionu Makedonije 21. avgusta 1925. Toma Karagiu je bio jedan od najboljih rumunskih glumaca, sa bogatom filmskom pozoričnom aktivnošću.

Voleo je da glumi komične likove, ali istakao se i u drami; jedan od njegovih referentnih filmova je „Actorul si Salbaticii“. Igrao je zajedno sa sjajnim glumcima kao što su Stefan Banica, Oktavijan Kotesku, Anda Kalugarinu itd.

Toma Ciorba – LEKAR

(15. januar 1864. – 30. decembar 1936. godine) je bio rumunski lekar i direktor bolnice, rođen u Besarabiji. Rođen u Kišinjevu (Kishinev), tada prestonici guvernorata Besarabije Ruske imperije, posle 1918. godine u sastavu Velike Rumunije, a danas glavnom gradu Moldavije, bio je prvo od šestoro dece, a otac mu je bio vojnik.

Advertisements

1875. ušao je u vodeću srednju školu Besarabije, a 1885. počeo je da studira na Medicinskom fakultetu Kijevskog univerziteta. 1893. godine, nakon diplomiranja, vratio se u rodni grad da bi radio kao lekar u zdravstvenoj službi.

1896. je planirao, a zatim i otvorio infektivnu bolnicu, gde je postao direktor. Bila je to prva specijalizovana medicinska ustanova u provinciji, a Ciorba je, pored toga što je bio administrator, radio kao bakteriolog i učitelj mladim medicinskim sestrama i babicama.

Naišao je na otpor, kako vlasti, tako i sve većeg broja privatnih lekara i bilo mu je teško da nabavi opremu i lekove. Živeo je skromno i nije naplaćivao svoje usluge siromašnim pacijentim, čak im je sam često plaćao lekove ili im slao drva za grejanje. Pozvan je da radi u Sankt Peterburgu, ali je odbio.

Toma Mekovej – VOJNIK I LINGVISTA

(23. jul 1911. – 25. april 2003. godine) je rođen u Gergesi u Rumuniji i živeo je u Mizilu. Kao mladić je stupio u vojsku i 14 godina služio kao oficir. Proglašen je vitezom zbog herojstva u borbi za oslobađanje Rumunije.

Advertisements

Po završetku studija bogoslovije, postao je profesor filozofije i lingvistike. “Interlingua” je naučio 1982. godine i objavio je brojne članke u periodičnoj publikaciji istog. 1988.

Godine, sastavio je svoju prvu knjigu u interlingvi, “Le Vita Anecdotic del Homines Illustre” (Anegdotski život proslavljenih ljudi), a zatim “Ab le Auro Spiritual del Scena e del Schermo” (Od duhovnog zlata scene i ekrana) godine. 1991. “Joieles Spiritual” (duhovni dragulji) 1995. i “Miscellanea, Insolite Creationes Spiritual” (Miscellanea, neobična duhovna stvaralaštva) 1996. godine. Najmanje 10 drugih rukopisa Mekoveja trenutno čeka objavljivanje.

1999. i 2000. godine završio je Dictionario “Enciclopedic de Interlingua” (Enciklopedijski rečnik interlingve). Ovaj rukopis takođe čeka objavljivanje, jer urednici razmatraju načine za prenošenje ogromnog, pisaćeg teksta u digitalni format.

Toma Ovici – TENISER

(rođen 31. ili 13. maja 1949. godine) je jedan od preživelih jevrejskog holokausta u Tirgu Murešu, Rumunija.

Advertisements

Toma Prošev – KOMPOZITOR

(1931. – 1996. godine) je makedonski kompozitor i profesor.

Toma Šik – MIROVNI AKTIVISTA

Ješajahu Toma Sik (izgovara se „šik“) (Schuck Tamas, Schuck Tamas) (17. avgust 1939. – 13. jul 2004. godine) je bio mađarsko-izraelski mirovni aktivista, anarhista, slobodarski socijalista, vegan, svetski građanin i pionir izraelsko-palestinske potrage za mirom.

Od tinejdžerskih dana i kao jedan od osoba koje su preživele holokaust, Toma Šik se aktivno suprotstavljao izraelskom militarizmu. Odbio je vojnu službu i savetovao prigovarače savesti tokom 30 godina i igrao je centralnu ulogu u poglavlju “Ratni otpornici u Izraelu”, kao i u Gušu Šalomu (Mirovni blok).

Advertisements

Bio je aktivni sekularni humanistički zagovornik ljudskih i građanskih prava i za Jevreje i za Arape. Radio je kao kolumnista i prevodilac u palestinskom nedeljniku na engleskom jeziku “Al-Fajr” i kao fotograf Društva arapskih studija u istočnom Jerusalimu.

Od 1974. godine posvetio se samo javnim aktivnostima razvijajući jednostavan životni stil. Bio je poznat prizor na demonstracijama u centralnom Izraelu, gde je delio letke napisane u njegovom neobičnom stilu.

Toma Simionov – KANUISTA

(rođen 30. oktobra 1955. godine) je penzionisani rumunski kanuista u sprintu, koji se takmičio u dublu zajedno sa starijim bratom Džordžom, a kasnije i sa Ivanom Pacaičinom. Tri olimpijske medalje osvojio je sa dve zlatne (1980. i 1984.) i jednom srebrnom (1984.).

Takođe je osvojio devet medalja na ICF Svetskom prvenstvu u sprintu u kanuu sa tri zlata (C-2 1000 m: 1981, 1983; C-2 10000 m: 1982), četiri srebra (C-2 1000 m: 1978, C-2 10000 m: 1978, 1981, 1983) i dve bronze (C-2 500 m: 1978, C-2 1000 m: 1979)

Advertisements

Toma Rosandić – VAJAR

(kršten kao Tomaso Vincenzo; 22. januar 1878. – 1. mart 1958. godine) bio je jugoslovenski vajar, arhitekta i pedagog likovne umetnosti. Zajedno sa Ivanom Meštrovićem (1883. – 1962.) bio je najistaknutiji jugoslovenski vajar svog doba.

Toma Tok – RAGBISTA

(Ha’ateiho, rođen 20. juna 1985) je tonganski ragbista. Igra kao potpora. Njegov trenutni tim je Doncaster Knights.

Izabran je za ekipu Tonga koja je ušla u finale Svetskog kupa u ragbiju 2007., odigravši tri meča. Kasnije je izabran za jesenju evropsku turneju u Tongi. Trenutno ima 12 kapitenki za svoj nacionalni tim, uz 1 postignuti pokušaj, sa ukupno 5 poena.

Advertisements

Toma Tomov – ATLETIČAR

(rođen 21. maja 1958. godine) je penzionisani bugarski sportista koji se specijalizovao za trčanje na 400 metara s preponama.

Toma Zdravković – PEVAČ

(Tomislav „Toma“ Zdravković; 20. novembar 1938. – 30. septembar 1991. godine) bio je srpski pop-folk pevač. Neke od najpoznatijih Zdravkovićevih pesama su “Prokleta nedelja”, „Dotak’o sam dno života“, „Ostala je samo uspomena“, „Pustite me da živim svoj život”, “Dva smo sveta različita” i svedočenje “Pesme moje” („Moje pesme“).

Toma Ikuta – GLUMAC I PEVAČ

Advertisements

(shēng tián dòu zhēn, Ikuta Toma, rođen 7. oktobra 1984. godine) je japanski glumac. Ikuta je poznat po ulogama u “Hanazakari no Kimitachi e”, “Honey & Clover”, “Sensei!”, “Maou i Ouroboros”. Takođe glumi u dugometražnim filmovima, posebno u Hanamizukiju, Ningenu Shikkakuu i Brain Manu.

Toma Zdravkov – PEVAČ

(rođen 24. maja 1987. u Pazardžiku, Bugarska) je bugarski pevač, najpoznatiji po pobedi u Music Idol-u, bugarskoj verziji britanske hit emisije Pop Idol.

Numerologija imena Toma

Numerički broj za ime Toma je 4. Osobe sa brojem 4 pod brojem su stabilne, mirne, vole dom, orijentisane su ka detaljima, poslušne, pouzdane, logične, aktivne, organizovane, odgovorne i pouzdane.

  • Srećna boja: zelena, žuta, breskva, kajsija
  • Srećni kamen: safir
  • Alternativni kamenčići: žad, jaspis, mahovina, plavi safir
  • Srećan metal: bronza
  • Srećni brojevi: 2, 5, 6, 8, 14, 23
  • Srećni dani: sreda, petak
  • Strast: Voleti i biti voljen
  • Životna potraga: Da uradite pravu stvar
  • Vibracija: saosećajna i brižna
  • Vladajuća planeta: Merkur
PODELITE ILI POŠALJITE PRIJATELJIMA
Advertisements

Leave a Comment