Značenje imena Naum

Naum je muško ime koje znači „uteha“. Naum je retko ime van Rusije, Bugarske i okolnih područja. To je kreativno ime koje je postalo popularno preko istaknutog ruskog vajara i konstruktora, Nauma Gaba.

Poznate ličnosti sa imenom Naum

Naum Akhizer – MATEMATIČAR

Advertisements

(ruski: Naum Ilʹič Ahiezer; 6. mart 1901. – 3. jun 1980. godine) bio je sovjetski matematičar jevrejskog porekla, poznat po delima iz teorije aproksimacije i teorije diferencijalnih i integralnih operatora. Poznat je i kao autor klasičnih knjiga o raznim predmetima u analizi I takođe po radu na istoriji matematike. Njegov brat je teorijski fizičar, Aleksandar Akhizer.

Naum Gabo – VAJAR

Naum Gabo, KBE, rođen kao Naum Neemia Pevsner (5. avgust [OS 24. jul] 1890. – 23. avgusta 1977. godine) (hebrejski: “nẖwm nẖmyh pbznr”), bio je uticajni vajar, teoretičar i ključna figura u ruskoj avangardi i revoluciji posle revolucije naknadnog razvoja skulpture dvadesetog veka.

Njegov rad kombinovao je geometrijsku apstrakciju sa dinamičnom organizacijom oblika u malim reljefima i konstrukcijama, monumentalnom javnom skulpturom i pionirskim kinetičkim radovima koji su asimilirali nove materijale poput najlona, žice, lucita i poluprozirnih materijala, stakla i metala.

Advertisements

Odgovarajući na naučne i političke revolucije svog doba, Gabo je vodio bogat i peripatetičan život, živeo je u Berlinu, Parizu, Oslu, Moskvi, Londonu i na kraju u Sjedinjenim Državama, i u krugovima glavnih avangardnih pokreta, uključujući kubizam, futurizam, konstruktivizam, Bauhaus, de Stijl i grupu “Abstrakcija-Creation”.

Dve preokupacije, jedinstvene za Gaboa, bile su njegovo interesovanje da predstavlja negativni prostor – „oslobođen bilo koje zatvorene zapremine“ ili masa – vreme.

Poznato je istražio bivšu ideju u svojim Linearnim građevinskim radovima (1942. – 1971.) – pomoću najlonske niti stvorio je praznine ili unutrašnje prostore kao „beton“ poput elemenata čvrste mase – a potom su njegovi pionirski radovi Kinetičke skulpture (stojeći valovi 1920. godine), često smatrane prvim kinetičkim umetničkim delom.

Naum Idelson – ASTRONOM

(ruski Naum Iljič Idelson) (1. (13. mart) 1885., Sankt Peterburg – 14. jul 1951. godine, Lenjingrad) bio je sovjetski teorijski astronom i stručnjak za istoriju fizike i matematike.
Po njemu je nazvan krater “Idelson” na Mesecu.

Advertisements

Naum Klajman – ISTORIČAR KINEMATOGRAFIJE

(rođen 1937; ruski: Naum Ihilʹevič Klejman) je istoričar kinematografije, ruski filmski kritičar, specijalista za Sergeja Ajzenštajna, bivši upravnik Moskovskog državnog muzeja centralnog bioskopa, direktor Ajzenštajn-centra, glumac i filmski stvaralac. Bio je član žirija na 43. međunarodnom filmskom festivalu u Berlinu 1993. godine i član žirija na Filmskom festivalu u Veneciji 1991. godine. Laureat je “FIPRESCI-a”.

Naum Krasner – MATEMATIČAR I EKONOMISTA

(21. februar 1924. – 5. mart 1999. godine) je bio ruski matematičar i ekonomista. Bivši pukovnik Sovjetske armije, pridružio se Voronješkom državnom univerzitetu kao student 1957. godine, a kada je diplomirao 1961. godine, pridružio se tadanjšnjem fakultetu. 1969. godine postao je predsednik za Metode operativnog istraživanja, a kasnije prodekan Fakulteta za primenjenu matematiku i mehaniku.

Naum Levin – MAJSTOR I TRENER ŠAHA

Advertisements

(rođen 8. februara 1933. godine) je ukrajinsko-australijski majstor i trener šaha. Levin je bio prvak Kijevskog avangardnog kluba 1963. Učestvovao je mnogo puta u ukrajinskom prvenstvu u šahu i zauzeo 18. mesto 1959. godine, izjednačeno 13-15.

Zauzeo je deseto mesto 1962. godine, izjednačeno za 4-5 mesto 1963. Godine; zauzeo je 5. mesto 1964. Godine; izjednačeno je za 7-8 mesto 1966. Godine; izjednačeno je za 3-5 mesto 1967. godine; izjednačeno je za 6-9 mesto 1968. godine i delio 6. mesto 1970. godine.

Izjednačio je sa 27–40 na Harkovu 1967 (prvenstvo SSSR-a u šahu, švajcarski sistem), i zauzeo je 11. mesto na Poti 1970 (gruzijsko prvenstvo u šahu). Krajem sedamdesetih godina emigrirao je u Australiju. Izjednačio se za 1.-3. sa Fredom Flatovom i Makvelom Fulerom na šampionatu grada Sidneja 1981. godine.

Naum Meiman – MATEMATIČAR, FIZIČAR I DISIDENT  

(Nokhim Sanalevich) Meiman (ruski: Naum Natanovič (Nohim Sanelevič) Mejman, 12. maj 1912., Bazar, Ukrajina – 31. mart 2001., Tel Aviv) je bio sovjetski matematičar i disident. Poznat je po svom radu na kompleksnoj analizi, diferencijalnim jednačinama parcijalnih delova i matematičkoj fizici, kao i po disidentskoj aktivnosti i posebno po tome što je bio član Moskovske helsinške grupe.

Advertisements

Naum Olev – TEKSTOPISAC

Naum Mironovič Olev (ruski: Naum Mironovič Olev, 22. februar 1939., Moskva, SSSR – 10. april 2009., Moskva, Rusija) je bio ruski tekstopisac jevrejskog porekla koji je napisao pesme za Meri Popins, “Goodbye” (1983.) i “Treasure Island” (1988.), kao I za mnoge druge sovjetske muzičke filmove.

Naum Prokupets – SPRINTER KANUA

Naum Leibovich Prokupets (rođen 20. marta 1948. godine) je bišvi izraelski sprinter kanua rođen u Moldaviji i takmičio se za Sovjetski Savez krajem 1960-ih. On je Jevrej.

Naum Sekulovski – FUDBALER

Advertisements

(rođen 14. maja 1982. u Melburnu, u državi Victoria, Australija) je australijski fudbaler koji igra za “Preston Lions” u takmičenju Victorian State League 1 – North-Vest.

Naum Z. Šor – MATEMATIČAR

Naum Zuselevič Šor (ruski: Naum Zuselevič Šor) (1. januar 1937. – 26. februar 2006. godine) je bio sovjetski i ukrajinski matematičar specijalizovan za optimizaciju.

Dao je značajan doprinos nelinearnom i stohastičkom programiranju, numeričkim tehnikama za optimizaciju, diskretnim problemima optimizacije, optimizaciji matrica, dvostrukim kvadratnim granicama u problemima multi-ekstremnog programiranja. Šor je postao punopravni član Nacionalne akademije nauka Ukrajine 1998. godine.

Naum Štarkman – PIJANISTA

Advertisements

Naum Lvovič Štarkman (ruski: Naum Lʹvovič Štarkman; 28. septembar 1927., Žitomir – 19. jul 2006., Moskva) je bio sovjetsko/ruski klasični pijanista.

Bio je student Konstantina Igumnova na Moskovskom konzervatorijumu. Štarkman je nagrađen petim mestom na V takmičenju Friderika Šopena i, što je najznačajnije, postigao je Bronzanu medalju na uvodnom izdanju takmičenja Čajkovskog.

Prethodno je osvojio 1. mesto na Međunarodnom muzičkom takmičenju Vijna da Mota. Nekoliko decenija njegova koncertna karijera bila je ograničena na sovjetsku scenu. Štarkman je bio profesor na Državnom muzičkom koledžu “Gnessin” kao i na Moskovskom konzervatorijumu.

Sa stranice ruske Vikipedije: Prvi koncert sa orkestrom, “Mendelssohn” koncert, odsvirao je sa 11 godina. Neverovatno brzo, godinu dana kasnije, održao je solistički koncert u Velikoj sali Konzervatorijuma, program koji su činila dela Baha, Betovena, Šopena, Šumana, Lista. 1944. godine, počeo je da studira na Moskovskom konzervatorijumu u klasi velikog pijaniste i učitelja Konstantina Igumnova.

Diplomirao je na Moskovskom konzervatorijumu “Čajkovski” 1949. godine, pod uputstvom Konstantina Igumnova (Igumnov je umro 1948. godine, ali Naum Štarkman je odbio da završi obuku kod drugog učitelja, i pripremao se za maturu bez formalnog mentora, neformalnih konsultacija sa Svatoslavom Rihterom).

Advertisements

Naum Šusterman – INŽENJER I POTPUKOVNIK

Naum Semjonovič Šusterman (18. avgust 1912. – 25. april 1976. godine) je bio potpukovnik Sovjetskog Saveza, koji je tokom Velikog otadžbinskog rata služio kao glavni inženjer 43. sovjetskog lovačkog vazduhoplovnog puka.

Naum Slucki – ZLATAR

(28. februar 1894. u Kijevu, Rusko carstvo (sada Ukrajina) – 4. novembar 1965. U Stevenageu, Engleska) bio je zlatar, industrijski dizajner i majstor Bauhausa. U literaturi o istoriji umetnosti njegovo ime se ponekad piše kao Nahum ili Navn.

Naum Vilenkin – MATEMATIČAR

Advertisements

Naum Jakovljevič Vilenkin, ruski: Naum Akovlevič Vilenkin, (30. oktobar 1920., Moskva – 1991., Moskva) bio je sovjetski matematičar, stručnjak za teoriju predstavljanja, teoriju posebnih funkcija, funkcionalnu analizu i kombinacije. Najpoznatiji je kao autor mnogih knjiga iz rekreativne matematike namenjenih učenicima srednjih škola.

Sveti Naum – PISAC I PROSVETITELJ

Sveti Naum, poznat i kao Naum Ohridski ili Naum Preslavski (oko 830. – 23. decembra 910.) bio je srednjovekovni bugarski pisac, prosvetitelj, jedan od sedam apostola Prvog Bugarskog carstva i misionar među Slovenima. Bio je među učenicima svetih Ćirila i Metodija i povezan je sa stvaranjem glagoljice i ćirilice.

Naum je bio među osnivačima književne škole “Pliska”. Posle toga, Naum je radio u Ohridskoj književnoj školi. Bio je među prvim svecima koje je Bugarska pravoslavna crkva proglasila nakon svog osnivanja u 9. veku.

Više o imenu Naum (Astrologija)

Imate tendenciju da vam dominiraju navike i ne volite da menjate način života I da izađete iz zone komfora.

Advertisements

Međutim, drugima nije lako da rade i žive s vama, jer vam je potrebno previše vremena kako biste doneli neku odluku i jer dopuštate malim detaljima da ograniče vaše razmišljanja.

Ime Naum ukazuje na to da ste strpljiva, pedantna osoba koja uživa u radu na vrlo detaljan, sistematičan način, u oblastima kao što su matematika, nauka, mehanika, računarstvo ili inženjerstvo.

Prekomerno uživanje u lošoj ishrani može prouzrokovati probleme sa stomakom ili crevima, izrasline, artritis ili reumatizam; ova hrana takođe može da dovede do toga da vaše telo bude iscrpljeno, usporeno i da dobijete višak kilograma.

Imate tradicionalni i konzervativni pogled u svim aspektima. Vaše beskrajno strpljenje omogućilo bi vam da razvijete zamršene, umešane veštine do savršenstva. Ovo ime vam ne dozvoljava da budete spontani i odzivni; volite da imate vremena za razmišljanje i planiranje svojih postupaka.

Često se osećate opterećeni poslom i brinete se o detaljima, nesrazmerno njihovoj važnosti. Najbolje radite u tišini, jer se ne možete lako prilagoditi smetnjama i promenama kada započnete projekat; takođe volite da radite korak po korak, svojom brzinom.

Advertisements
PODELITE ILI POŠALJITE PRIJATELJIMA
Advertisements

Leave a Comment